W czwartek, 6 marca, w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie odbyły się konsultacje społeczne Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej.
W spotkaniu uczestniczyło liczne grono mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. Założenia programu przedstawili wiceprezes Wód Polskich – Mateusz Balcerowicz, profesor Janusz Zaleski oraz zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą RZGW we Wrocławiu – Jacek Drabiński.
Podczas spotkania podkreślono, jak ważne jest, aby Program był wynikiem otwartej dyskusji, a nie narzuconym rozwiązaniem. Jak zaznaczył Mateusz Balcerowicz, akceptacja programu przez jak najszerszą grupę osób jest kluczowa, aby skutecznie zrealizować planowane działania.
Przedstawiony program składa się z pięciu komponentów, tj. działań infrastrukturalnych w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej i szerzej w zlewni Nysy Kłodzkiej, rozbudowy kaskady zbiorników na Nysie Kłodzkiej, a także redukcji ryzyka powodziowego poniżej miejscowości Bardo.
Redukcja ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej – proponowane działania:
Przy opracowaniu Programu redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni Nysy Kłodzkiej wzięto pod uwagę zarówno możliwość zastosowania tradycyjnych rozwiązań technicznych, takich jak budowa suchych zbiorników przeciwpowodziowych, jak i opartych na naturze, takich jak możliwość stworzenia przestrzeni dla rzek i miejsca dla powodzi tam, gdzie zagrożenie ludności i gospodarki jest małe.
Kluczowe jest także wzmocnienie działań na poziomie lokalnym, gdyż zagospodarowanie przestrzenne i zarządzanie gospodarką wodną powinny być zintegrowane, co można zapewnić właśnie na tym szczeblu.
Najważniejszymi elementami strategii redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej są:
- rozwój systemów prognozowania i wczesnego ostrzegania o zagrożeniu powodziowym (m.in. rozbudowa istniejącej sieci pomiarowej),
- zatrzymywanie wody tam, gdzie spada (przez zwiększanie retencji wód poprzez zalesianie, odtwarzanie mokradeł i naturalnych dolin rzecznych, budowę zbiorników małej retencji, budowę suchych zbiorników przeciwpowodziowych),
- tworzenie bezpiecznej przestrzeni przy rzekach (niebudowanie na terenach zalewowych, modernizacja istniejących obiektów w kierunku spełniania standardów przeciwpowodziowych, wykup gruntów na terenach zalewowych na potrzeby naturalnej retencji)
- bierna ochrona przed powodzią (budowa wałów przeciwpowodziowych, mobilne przesłony przeciwpowodziowe, uszczelnianie budynków)
- edukacja na temat ryzyka rezydualnego (skuteczne systemy ostrzegania i reagowania kryzysowego, edukacja powodziowa i budowanie świadomości zagrożenia powodziowego wśród mieszkańców, organizacja cyklicznych ćwiczeń przeciwpowodziowych).
Realizacja działań przewidzianych w programie zaplanowana jest na lata 2027-2034. Ostateczny koszt i zakres inwestycyjny programu będą znane po zakończeniu procesu konsultacji społecznych i wyborze optymalnych rozwiązań. To długoterminowa inwestycja w bezpieczeństwo i stabilność regionu, która wymaga zaangażowania nie tylko instytucji państwowych, ale także aktywnego udziału społeczności lokalnej.
W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, podczas której mieszkańcy mieli okazję zadać pytania na temat opracowanego raportu oraz poruszyć istotne kwestie związane z planowanymi inwestycjami w zakresie kompleksowych działań dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Warto dodać, w ramach konsultacji każdy może zgłaszać swoje uwagi i wnioski poprzez formularz dostępny na stronie internetowej RZGW we Wrocławiu.