Muzeum Powiatowe w Nysie (www.muzeum.nysa.pl) – najstarsze muzeum w województwie opolskim z siedzibą w dawnym Pałacu Biskupim - barokowej rezydencji miejskiej.
Wystawy:
PRADZIEJE ZIEMI NYSKIEJ - znaleziska archeologiczne sprzed wielu tysiącleci, z terenu ziemi nyskiej, gromadzone od ponad 100 lat.
WYSTAWA ARCHEOLOGICZNA "NYSA ŚREDNIOWIECZNA" – produkcja rzemieślnicza, budownictwo miejskie, sprzęty, narzędzia i ozdoby używane przez mieszkańców miasta w okresie XIII–XVII w.
NYSKIE RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE I PAMIĄTKI MIEJSKIE - wyroby śląskiego kowalstwa artystycznego, eksponaty związane z działalnością cechów nyskich, a także pochodząca z XI/XII wieku szklanka św. Jadwigi Śląskiej (wyrób egipski).
MILITARIA - SALA IM. BAZYLEGO ROGOWSKIEGO - kolekcja broni białej i palnej z okresu od końca XV do początków XX wieku, a także broń dalekowschodnia.
GALERIA MALARSTWA ZACHODNIOEUROPEJSKIEGO XVI-XIX w. - wybitne dzieła wybitnych europejskich malarzy, m.in. holenderskich i flamandzkich: Otto van Veena, Anthoniusa Palamedesa, Bartholomeusa van der Helsta, malarstwo niemieckie z cenną „Judytą z głową Holofernesa” oraz włoskie, reprezentowane przez Carlo Portellego, Francesco Bassano, Innocenzo Francucci da Imola.
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE OD XVI DO XIX WIEKU - bogaty i wartościowy zbiór mebli mieszczańskich i dworskich, ceramika europejska (porcelana z Miśni i Sèvres, fajanse holenderskie, majolika włoska), ceramika śląska.
PROCESY CZAROWNIC NA POGRANICZU NYSKO-JESENICKIM - próba historycznego i wizualnego przedstawienia zjawiska proceów o czary, które rozpowszechniły się na zachodzie Europy w okresie od XV do XVII wieku, szczególnie silnie na terenie Niemiec (w tym w Księstwie Nyskim) - sala inkwizytora, loch, repliki narzędzi tortur, miecz katowski.
ZA PROGIEM DOMU MIESZCZAŃSKIEGO W NYSIE 1860-1960 - wnętrze mieszkania zamożnej mieszczańskiej rodziny; ekspozycję wzbogacono o prezentacje multimedialne z archiwalnymi filmami na temat historii Nysy.
STANISŁAW KRAMARCZYK, FRANCISZEK PIKUŁA - DYREKTORZY MUZEUM W NYSIE - ekspozycja przedstawiająca wizerunki dwóch najważniejszych dyrektorów Muzeum w Nysie w okresie po II wojnie światowej .
KRESY W PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW POWIATU NYSKIEGO - pamiątki, zdjęcia, dokumenty i wspomnienia związane z migracją ludności z terenów kresów wschodnich, przekazane przez lokalną społeczność.
Godziny otwarcia:
W sezonie od 01 października do 31 marca:
PONIEDZIAŁEK: nieczynne dla zwiedzających
WTOREK-PIĄTEK: 9.00-15.45 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
SOBOTA: 10.00-15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00)
NIEDZIELA: czynne w godzinach 10.00-15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00) - po wcześniejszym zgłoszeniu grupy do środy do godz. 15.00
(info@muzeum.nysa.pl, 699 842 870, 77 435 50 10 w. 31, 77 433 20 83, wew. 31). Zgłaszający powinien pozostawić dane identyfikacyjne (nr telefonu lub adres e-mail) w celu potwierdzenia.
W sezonie od 01 kwietnia do 30 września:
PONIEDZIAŁEK: nieczynne dla zwiedzających
WTOREK, CZWARTEK, PIĄTEK: 9.00-15.45 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
ŚRODA: 9.00-17.30 (ostatnie wejście o godz. 16.30)
SOBOTA, NIEDZIELA: 10.00-15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00)
Obok ekspozycji stałych muzeum prezentuje wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. Oferuje wynajem sal do prowadzenia spotkań, konferencji, szkoleń, itp., organizuje koncerty, spotkania, prelekcje, sesje naukowe. Poleca również szeroki zestaw lekcji muzealnych.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu (www.cmjw.pl) - powstało w 1964 roku w celu dokumentowania i badania historii obozów jenieckich funkcjonujących tu w czasie wojny prusko - francuskiej w latach 1870 - 1871, oraz w czasie I i II wojny światowej.
Po obozach pozostały cmentarze obejmujące 52 mogiły żołnierzy francuskich (z lat 1870 - 71), 6969 mogił Rosjan, Polaków, Rumunów, Włochów, Serbów, Anglików, Francuzów, Belgów i Greków (z lat 1914-18) oraz mogiły ponad 40 tysięcy ofiar (głownie jeńców radzieckich) z lat 1939 -1945. W latach 1945 - 46 w pobliżu byłego kompleksu obozów jenieckich utworzono obóz pracy, w którym przetrzymywano ludność okolicznych miejscowości przeznaczoną do przesiedlania w głąb Niemiec. Miejsce to upamiętniono obeliskiem w kształcie śląskiego krzyża pokutnego. W miejscu pochówku ofiar obozu urządzono symboliczny cmentarz.
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie (www.muzeumgazownictwa.pl) – z siedzibą w dawnej gazowni z ciekawymi zbiorami urządzeń gazowych gospodarstwa domowego (kuchenki, piece łazienkowe, termy, żelazka, lodówki, piece i kominki do ogrzewania pomieszczeń, latarnie i lampy oświetleniowe a nawet gazowe lokówki do włosów) oraz licznymi dokumentami, planami, publikacjami, szkicami oraz zdjęciami.