Umowa partnerska pomiędzy powiatem Mainz-Bingen a powiatem nyskim została zawarta dniu 15 czerwca 2001 r. w nyskim muzeum. Starostowie Claus Schick, Zbigniew Majka oraz przewodniczący Rady Powiatu Jan Pachota w trakcie uroczystej sesji Rady Powiatu podpisali akt, w którym obie strony wyraziły wolę wspierania wspólnych działań, rozszerzania kontaktów, likwidacji uprzedzeń.
Do wypracowania koncepcji współpracy, która obejmuje między innymi wspieranie inicjatyw gospodarczych, rozwijanie życia społecznego, kulturalnego oraz oświaty, Starostwo Powiatowe w Nysie wraz z Władzami Powiatu Mainz-Bingen przygotowywało się przez cały poprzedni rok. Zadaniem powiatu Mainz-Bingen jako regionu dobrze rozwiniętego ekonomicznie z mocną gospodarką jest stanowienie przykładu oraz merytoryczna pomoc dla działań Powiatu Nyskiego podejmowanych w kierunku poprawy sytuacji gospodarczej i zmniejszania poziomu bezrobocia w naszym regionie.
Powiat Mainz-Bingen, mając ok. 200 tys. mieszkańców, jest jednym z największych powiatów w Nadrenii-Palatynacie. Obszar powiatu rozciąga się wzdłuż Renu na długości 80 km. i wynosi 605 km2. Powiat nie obejmuje geograficznie zwartego obszaru. Wschodnia część to zalesiony obszar górski, a północna to dolina Renu ze stromymi zboczami i znanym poza granicami regionu winem. Na południe od miasta Bingen rozciąga się dolina rzeki Nahe wraz z jej ujściem do Renu. Również tutaj jak i na całym pagórkowatym terenie Nadrenii-Hesji dużą rolę odgrywa uprawa winogron.
Do powiatu należą dwa duże miasta Bingen i Ingelheim, gmina Budenheim oraz osiem związków gminnych. W regionie można spotkać obiekty, świadczące o 2000 letniej historii. Od późnego średniowiecza obszar był podzielony na wiele średnich i małych, świeckich i kościelnych terytoriów. Najpotężniejszymi władcami byli książęta Palatynatu i Moguncji.
W regionie żyło wiele wybitnych osobistości: Karol Wielki założył w Ingelheim mający duże znaczenie Palatynat Cesarski. Działała tu św. Hildegarda z Bingen, która weszła do historii jako wielka kobieta średniowiecza. Działali tu również Sebastian Münster, Matthäus Merian, Carl Zuckmayer i Stefan George.
W 1969 zostały połączone byłe powiaty Mainz i Bingen. Liczba ludności wzrosła ze 153 tys. do 199.842. Życie w powiecie Mainz-Bingen stało się przywilejem. Przyczyn jest wiele: centralne położenie przy nadreńskiej linii komunikacyjnej i bliskość metropolii nadreńskich, które ułatwiają inicjatywy gospodarcze. Obszary uprawne i winnice sprawiają, że mieszka się tu przyjemne. Powiat Mainz-Bingen może się pochwalić dużą ofertą szkół, przedszkoli, instytucji socjalnych, poradni, domów opieki, instytucji dokształcających i kultury, działalnością na rzecz ochrony środowiska i równouprawnienia kobiet.
Powiat jest znany ze średniej wielkości zakładów przemysłowych i rzemieślniczych, dobrze rozwiniętego przemysłu /rolno spożywczy, farmaceutyczny, materiałów budowlanych, chemiczny, uprawy winorośli oraz rolnictwa, spełniającego nowoczesne wymagania.
Zapraszamy na oficjalną stronę Powiatu Mainz – Bingen: http://www.mainz-bingen.de