Dzięki umiejscowieniu aż 4 zbiorników retencyjnych w środkowym biegu rzeki Nysy Kłodzkiej w bezpośrednim sąsiedztwie gór coraz częściej mówi się o „górskim pojezierzu Nysy kłodzkiej”. W skład tego pojezierza wchodzą jeziora: Nyskie, Otmuchowskie i Paczkowskie składające się z dwóch zbiorników Kozielno i Topola.
Jezioro Otmuchowskie powstało w 1933 roku przez spiętrzenie wód Nysy Kłodzkiej zaporą ziemną o długości 6 km i wysokości 20 m. Swym wschodnim obwałowanym brzegiem przylega do miasta Otmuchowa. Powierzchnia zalewu wynosi ok. 23 km2 i gromadzi 135 mln m3 wody. Przy zaporze mieści się mała hydroelektrownia. Jezioro doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Na brzegach rozlokowały się liczne ośrodki sportowe, rekreacyjne i wędkarskie. Na północnym brzegu ośrodki znajdują się w Sarnowicach, na południowym w Ściborzu - przy drodze do Paczkowa. Jezioro podniosło znacznie walory turystyczne tego regionu, przyciągając licznych turystów. Z korony zapory roztacza się piękna panorama gór - od Pradziada po Śnieżnik. Z drugiej strony, poniżej tamy, rośnie piękny las łęgowy z pomnikowymi okazami drzew, dawny zwierzyniec biskupów wrocławskich. Jezioro jest wspaniałym miejscem do uprawiania wędkarstwa, a łowić można: sandacze, szczupaki, karpie, węgorze, okonie, liny, leszcze i płocie. Jezioro, ze względu na wysokie walory krajobrazowe i przyrodnicze, zostało włączone do Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Stanowi także miejsce gromadzenia się licznych ptaków wodnych i błotnych w okresie ich przelotu (wiosną i jesienią). Należą do nich dzikie kaczki, gęsi (w bardzo dużych ilościach), mewy, nurogęsi, łyski, kurki wodne i czajki. Z rzadkich okazów ptaków spotyka się mewę orlicę, raroga, siewkę azjatycką, czaplę siwą i nadobną.
Jezioro Nyskie oddane do użytku w 1971 roku, po zbudowaniu zapory betonowo-ziemnej o długości 2 km i wysokości 20 m. Ma 22km2 powierzchni i może zgromadzić 111 mln m3 wody. Przy zaporze znajduje się hydroelektrownia. Ten duży zbiornik wodny dzięki piaszczystym plażom i strzeżonym kąpieliskom stwarza dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Znad tafli jeziora możemy podziwiać piękne widoki na pobliskie Góry Opawskie, Jeseniki z Pradziadem i Góry Rychlebskie. Udany wypoczynek zapewni rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna na północnym brzegu w Głębinowie i Skorochowie. Jezioro jest też miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków (bączka, cyranki, remiza, dziwonii, mewy czarnogłowej) oraz miejscem odpoczynku w okresie wiosennym i jesiennym dla licznych gatunków przelotnych ptaków wodnych i błotnych, między innymi dzikich kaczek i gęsi. Jezioro uznawane jest za ostoję ptactwa wodnego o randze europejskiej. Stwierdzono tu obecność rzadkich gatunków ptaków jak ostrygojad, brodziec pławny czy czajka towarzyska. Licznie występujące sandacze, okonie, sumy i szczupaki czynią jezioro również rajem dla wędkarzy. Jezioro i okolica jeziora to teren Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.
Jezioro Paczkowskie - nazwę swoją zawdzięcza miastu, przy którym leży. Powstały w 2003 roku akwen wodny składa się z dwóch zbiorników kaskadowych: zbiornika Kozielno i zbiornika Topola. U wylotu każdego ze zbiorników znajduje się elektrownia wodna. W miejscu ich styku znajdują się kopalnie kruszywa. Zbiorniki te oprócz funkcji przeciwpowodziowej mogą pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, jednak jeszcze nie zostały pod tym kątem zagospodarowane.