Góry Opawskie z ich najwyższym szczytem Biskupią Kopą (890 m n.p.m.), choć niezbyt wysokie i o łagodnym ukształtowaniu, są najwyższymi górami w województwie opolskim i stanowią przedgórze leżących już po stronie czeskiej gór Jeseników (najwyższy szczyt - Pradziad 1491 m n.p.m.). Są one najdalej na wschód wysuniętym pasmem polskich Sudetów. Stanowią znakomite zaplecze do uprawiania turystyki górskiej. Na terenie Gór Opawskich można aktywnie wypocząć, uprawiając turystykę pieszą na oznakowanych szlakach i ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych (ok. 100 km), a także turystykę rowerową na oznakowanych trasach dla rowerów turystycznych i górskich. Dodatkową atrakcją jest kąpielisko leśne w Pokrzywnej z „parkiem linowym” oraz baseny przy ośrodkach wczasowych. W Jarnołtówku jest możliwość uprawiania jazdy konnej. Jest to niezwykły pod względem walorów krajobrazowych oraz unikatowej fauny i flory obszar, na którym powstał w 1988r. Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz trzy rezerwaty przyrody – „Cicha Dolina”, „Las Bukowy” oraz „Nad Białką”.
Baza noclegowa oferuje zakwaterowanie różnych rodzajów (hotele, campingi, ośrodki wczasowe, kolonijne, szkoleniowo-wypoczynkowe, rehabilitacyjno-wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska młodzieżowe, górskie i inne) oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne z łączną liczbą ok. 3500 całorocznych i sezonowych miejsc noclegowych.
Centrum handlowo–usługowym dla obszaru Gór Opawskich jest miasto Głuchołazy, w którym funkcjonuje centrum informacji turystycznej. Góry Opawskie przyciągają również historią górnictwa złota z licznymi reliktami po jego wydobywaniu oraz tradycjami uzdrowiskowymi z odnowionym parkiem zdrojowym w Głuchołazach.