W dniu 14 czerwca 2008 r., w Muzeum w Nysie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu z udziałem przedstawicieli regionów współpracujących z Powiatem Nyskim.
Wśród nich nie zabrakło naszych partnerów z Powiatu Mainz – Bingen na czele ze Starostą Clausem Schickiem, Rejonu Radziechowskiego z Przewodniczącym Rady Wołodimirem Szpakiem oraz z Miasta Jesenik, które reprezentował Mistostarosta MUDr. Jiří Staňa.
Najważniejszym punktem sobotniej sesji było podpisanie aktu partnerstwa z włoską Prowincją Campobasso, na którym swe podpisy złożyli Starosta Nyski Adam Fujarczuk, Przewodniczący Rady Powiatu w Nysie Mirosław Aranowicz oraz w imieniu Prowincji Campobasso Prezydent Nicolino D'Ascanio.
Jest to już trzecie oficjalne partnerstwo Powiatu Nyskiego i jego mieszkańców, przyczyniające się nie tylko do jego rozwoju, ale także do jego aktywnej obecności w zjednoczonej Europie, o czym świadczą słowa zawarte w tekście umowy i deklaracje obecnych podczas uroczystości włoskich gości.
Prowincja Campobasso: http://www3.provincia.campobasso.it
Prowincja Campobasso (wł. Provincia di Campobasso) jest jedną ze 110 prowincji we Włoszech i leży w regionie Molise. Stolicą prowincji jak i całego regionu Molise jest miasto Campobasso. W skład prowincji wchodzą 84 gminy, a zamieszkuje ją na obszarze 2853 km2 ca. 180 000 mieszkańców. Samo Campobasso liczy 52 000 mieszkańców i jest znaczącym ośrodkiem produkcji noży i nożyczek.
Najważniejsze miasta Prowincji Compobasso:
Campobasso położone jest na wysokości 700 m i posiada charakterystyczną średniowieczną, dobrze zachowaną, zabudowę. Najważniejszym zabytkiem jest zamek Monforte, wzniesiony przez Normandów najprawdopodobniej na bazie dawniejszej longobardzkiej wieży obserwacyjnej. W pobliżu wznosi się kościół św. Jerzego (na zdjęciu obok) z XII wieku, trójnawowy, z prostą kamienną fasadą i kościół św. Bartłomieja z tej samej epoki. Miasto posiada również Muzeum Samnickie, w którym zgromadzono ciekawe eksponaty pochodzące z wykopalisk z całego regionu.
Innym ciekawym i znaczącym miastem prowincji jest Capracotta. Miasto wznosi się na wysokości 1421 m i należy do najwyżej położonych miejscowości apenińskich. Zostało założone w epoce normańskiej, ale jego największy rozkwit urbanistyczny przypada na wiek XV i XVI i wiąże się ze znacznym rozwojem hodowli owiec. Jeszcze w XVIII wieku zgłaszano w urzędzie celnym ponad 30 000 owiec, podczas gdy sto lat wcześniej produkcja wełny osiągnęła poziom 22 809 kg. Do dzisiaj zachowały się resztki XVIII-wiecznego kościoła parafialnego z pięknie zdobionymi organami z tej samej epoki oraz typowe domy z kamienia. W miejscowości Fonte del Romito, w pobliżu ruin sanktuarium poświęconego bogini Ceres odnaleziono w roku 1848 tak zwaną Tablicę z Agnone z inskrypcją w języku oskijskim wyrytą w brązie, która przechowywana jest obecnie w Londynie (jej kopia znajduje się w drzwiach Muzeum Dzwonów w Agnone).
Kolejne ważne miasto to Termoli. To portowe miasto stanowi jedyny dostęp do morza regionu Molise u ujścia rzeki Bifermo, a zarazem jest jedynym ośrodkiem w regionie o atmosferze typowo śródziemnomorskiej. Zabytkowe centrum zajmuje obszar niewielkiego cypla, otoczonego niegdyś murem obronnym z czasów normańskich. Droga okalająca starą część miasta prowadzi do zamku Fryderyka II Hohenstaufa z 1247 roku, który dziś jest obiektem wojskowym.
Prowincja Campobasso ważnym ośrodkiem sportów zimowych
Prowincja Campobasso ma także wiele do zaoferowania miłośnikom sportów zimowych, a to za sprawą dobrego dostępu do Apenin. Do najlepszych obszarów narciarskich zalicza się leżący na wysokości 1450 m Campitello Matese. Tu także znajduje się szczyt Monte Miletto (2050 m) oferujący trasy narciarskie o długości 40 km. Innymi doskonałymi ośrodkami sportów zimowych są Capracotta i Roccaraso.