233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, kombatanckich, uczniowie naszych szkół oraz mieszkańcy upamiętnili tę rocznicę podczas uroczystości patriotycznych w Nysie.
Przed pomnikiem "Patriotom Polskim" na Placu Kopernika licznie zgromadzone delegacje złożyły symboliczne kwiaty i wiązanki. Powiat Nyski reprezentowali Joanna Burska członek Zarządu Powiatu oraz Zbigniew Karnaś radny Rady Powiatu.
Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uświetniły występy Michaliny Szydłowskiej, Oliwii Grubiak, Emilki Trytko. Mogliśmy również usłyszeć wiersz Stanisława Aleksandrzaka pt. "Trzeci maja", który przeczytała nyska poetka Małgorzata Bobak-Końcowa.
***
Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.
Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej– nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.