Już od 4 września działa wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnością. Można składać wnioski o wypożyczenie takich technologii jak urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki, skutery.
PFRON informuje, że z wypożyczalni może skorzystać każdy, kto:
- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
W sytuacji, gdy stan zdrowia danej osoby pogorszył się na tyle, że nie może korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utracił (np. kradzież, zniszczenie) może ona zwrócić się do Centrum informacyjno - doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będzie mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
Szczegółowa lista sprzętu znajduje się na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej składa się przy użyciu systemu SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym p odpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
W razie potrzeby pomoc w wypełnieniu wniosku zapewnia pracownik CIDON.
W przypadku Wnioskodawcy, który składa wniosek:
1. jako opiekun prawny pełnoletniego podopiecznego,
2. jako przedstawiciel ustawowy (z wyjątkiem rodzica/opiekuna prawnego),
3. na mocy pełnomocnictwa, należy do wniosku dołączyć pełnomocnictwo (wzor-pelnomocnictwa-SOW.pdf (pfron.org.pl)) lub dokument potwierdzający pełnienie opieki prawnej lub przedstawicielstwa ustawowego umieszczając go na liście załączników.
Samo wypożyczenie sprzętu organizuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych Pracownik RARS na podstawie ww. wniosku i informacji, przekazanych przez pracownika CIDON ustala z wnioskodawcą termin i miejsce dostarczenia, dostosowania, skonfigurowania i instruktażu korzystania z technologii wspomagających lub jedynie dostarczenia wybranej technologii wspomagającej.
WAŻNE!
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z RARS umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
Więcej informacji znajdziesz na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl