Zespół Szkół i Placówek Artystycznych informuje, proponuje, zaprasza.
Krótka historia
Liceum Sztuk Plastycznych w Nysie ma niebanalną historię. Budynek, przypominający bryłą barokowy pałacyk, powstał dla Ernesta Augusta von Falkenhayn. Potem został sprzedany pruskiemu komendantowi nyskiej twierdzy, stąd jego nazwa - Dom Komendanta. W 1915 w budynku powstało z kolei niemieckie muzeum. Zniszczony w czasie II wojny światowej, był sukcesywnie odbudowywany. Na potrzeby Ogniska został przeznaczony i wyremontowany dopiero w latach 1973-80, a w 1981 oddany do użytku. Przeszłość tej niezwykłej budowli uchyla rąbka tajemnicy na każdym kroku. Na uwagę zasługują: wejście i dziedziniec. Kto odwiedzi szkołę pierwszy raz, od razu ulegnie urokowi miejsca.
Podstawowe informacje o szkole
Liceum Plastyczne w Nysie zostało powołane uchwałą nr X/87/11 Rady Powiatu na bazie istniejącego już Ogniska Artystycznego. Funkcjonowanie zaczęło 1 września 2012 roku. Organem prowadzącym dla LP jest Starostwo Powiatowe w Nysie, nadzór pedagogiczny sprawuje zaś Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś Liceum Plastyczne nosi nazwę Liceum Sztuk Plastycznych i wchodzi w skład Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie, którego dyrektorem jest mgr Mirosław Żurawski - artysta plastyk. Liceum jest nietypowym miejscem w naszym powiecie, skupia młodzież o zainteresowaniach artystycznych z predyspozycjami plastycznymi, wyobraźnią i inwencją twórczą. Jest jedyną taką placówką w powiecie i drugą w województwie opolskim.
Oferta szkoły
Oferujemy uczniom z artystycznymi zainteresowaniami i predyspozycjami różne formy rozwoju talentu m.in. w zakresach:
- nowoczesne projektowanie graficzne,
- tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze,
- podstawy fotografii i filmu,
- charakteryzacja i wizaż ( w organizacji),
- rysunek i malarstwo,
- rzeźba,
- projektowanie multimedialne.
Ponadto proponujemy naukę trzech języków obcych – angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Nie pomijamy wagi rozszerzeń przedmiotów - oprócz historii sztuki - wg uznania ucznia z : języka polskiego, języka angielskiego, matematyki.
Działania
Nauka w LSP trwa 5 lat. Jest jednak przygodą - twórczą i pasjonującą. Potrafimy łączyć doskonalenie umiejętności warsztatu artystycznego, wyobraźni i kreatywności z przyswajaniem wiedzy z przedmiotów ogólnych, w tym maturalnych. Organizujemy wystawy semestralne i poplenerowe prac naszych uczniów. Nie brakuje wernisaży dzieł kadry pedagogicznej. Organizujemy - oprócz tzw. plenerów artystycznych dla młodzieży w atrakcyjnych miejscach: Góra św. Anny, Kudowa - Zdrój lub Zakopane - wyjazdy zagraniczne. W naszą kulturalną historię wpisują się wycieczki do znanych światowych galerii sztuki w takich miastach jak: Berlin, Drezno, Londyn, Praga, Lwów i Mediolan. Ważnym wydarzeniem dla naszej społeczności jest nawiązanie współpracy z włoską szkołą Instituto Europeo Leonardi w Mediolanie, z którą realizujemy wymianę kulturalną od 2018 r. W jej ramach odbywają się wizyty i rewizyty naszej braci szkolnej i przyjaciół z włoskiej IEL.
Nasi absolwenci
Liceum Plastyczne w Nysie ukończyły już trzy roczniki absolwentów, którzy kontynuują naukę na renomowanych uczelniach artystycznych w kraju (multimedia -Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, konserwację sztuki w UMK w Toruniu, projektowanie graficzne w ASP w Katowicach, tkaninę artystyczną w Łodzi, architekturę w WSZ w Nysie, edukację artystyczną w Instytucie Sztuki w Opolu) i za granicą (University Newcastle w Anglii). Niektórzy absolwenci naszej szkoły zakładają własną działalność na polu sztuki użytkowej, zajmując się projektowaniem designu, reklamą wizualną, nadrukami bądź znajdują pracę w wydawnictwach, zespołach konserwatorskich, agencjach promocji wizualnej, domach kultury jako instruktorzy zajęć plastycznych czy firmach poligraficznych. Wielu absolwentów organizuje wystawy swoich prac malarskich, graficznych, współtworząc w ten sposób kulturę plastyczną naszego kraju.
Osiągnięcia uczniów, nauczycieli, szkoły
I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym ”Labirynt Wyobraźni”
I miejsce w V Międzynarodowym Biennale Miniatur „1918- początek i koniec” w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (kat. grafika)
I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych (kat. plakat) pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
I miejsce w II edycji Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej 1939-1945 pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej
Wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży „Tęczowy kalendarz”
Laureaci VI edycji ogólnopolskiego konkursu ”Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”
Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym
Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej V Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży ”Drukarnia wyobraźni"
Internat
Patronat
Patronem Liceum Sztuk Plastycznych - decyzją Rady Powiatu z 23.04.2020r. - został Adam Chmielowski.