20 marca 2019 roku w 98. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku w Zespole Szkół Technicznych odbyła się uroczystość pod nazwą: "Śląsk - droga do Niepodległej". Uroczystość ta wpisuje się w program edukacyjny: Śląsk - nasz region, opracowany w związku z obchodami Roku Powstań Śląskich w ZST, które zgodnie z uchwałą Sejmu RP są jednymi z wydarzeń celebrowanych w bieżącym roku.
Śląsk przez ponad sześć wieków należał do państwa czeskiego, austriackiego i niemieckiego. Mieszkający tam Polacy poddawani byli procesowi wynarodowienia, narzucania kultury niemieckiej. Gdy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość celem Ślązaków stało się przyłączenie do Polski. Na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Ślązacy walczyli o wolność, tożsamość i powrót do Ojczyzny. Wyrazem tego były trzy kolejne powstania.
Podczas uroczystości w Zespole Szkół Technicznych przedstawiono dzieje Śląska od najdawniejszych czasów, przez okres germanizacji i represji stosowanych przez państwo pruskie i niemieckie, po przyczyny, przebieg i skutki kolejnych powstań, przebieg plebiscytu, rolę dyktatora III powstania - Wojciecha Korfantego. Oprócz treści historycznych opisujących dzieje Śląska w programie uroczystości znalazły się także pieśni, powstałe w czasie walki o polskość tych terenów: "Zachodzi czerwone słoneczko", "Do bytomskich strzelców wojska zaciągają", "Rota Górnośląska".
Sześćset lat poza Polską sprawiło, że na Śląsku powstała „ślunsko godka” uznawana w tej chwili za dialekt języka polskiego. Na koniec uroczystości przedstawiono śląską wersję wiersza pod tytułem: Kto Ty jesteś? w interpretacji uczennic z klasy 3KB: Aleksy Rał oraz Aleksandry Sokołowskiej.
Celem projektu edukacyjnego pod nazwą: Śląsk - nasz region jest między innymi propagowanie wiedzy na temat Powstań Śląskich - wydarzenia ważnego dla Polski i Śląska. To także element wychowania patriotycznego, budowy regionalnej tożsamości oraz ukazanie wielokulturowości tego regionu.