Od środy do czwartku (6-7.06) trwała w Nysie I Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Piękno w architekturze – tradycja i współczesność". Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Nyski. Zakres tematyczny konferencji był szeroki. Dotyczył problematyki piękna w architekturze i urbanistyce.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli:
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Wojewoda Opolski
- Starosta Powiatu Nyskiego
- Burmistrz Nysy
- Mazowiecki Konserwator Zabytków
- Opolski Wojewódzki Konserwatora Zabytków
Celem konferencji było wypracowanie interdyscyplinarnego modelu służącego identyfikacji, analizie i kształtowaniu piękna w architekturze jako korelatu wartości technicznych, użytkowych, estetycznych, symbolicznych, emocjonalnych oraz więzi społeczno-kulturowych.
Ponadto chodziło także o inicjowanie procesów odnowy jakości przestrzeni publicznej, kreowania i wydobywania jej pozytywnych wartości estetycznych.
Dodatkowo celem konferencji było promowanie młodych naukowców i praktyków z kraju i zagranicy, reprezentujących własny dorobek twórczy i jego związki z kategorią piękna w otoczeniu człowieka.
Zakres tematyczny konferencji dotyczy problematyki piękna w architekturze i urbanistyce w aspektach:
- historycznym oraz współczesnym, w powiązaniu z różnymi dyscyplinami naukowymi,
- wartości estetycznych, użytkowych, symbolicznych, technicznych, emocjonalnych i społecznych,
- rozwiązań projektowych i realizacyjnych,
- metod i strategii poprawy ładu przestrzennego w otoczeniu człowieka
- symbiozy piękna zastanego z nowo kreowanym,
- teoretycznego i praktycznego rozumienia piękna,
- stosowanej symboliki, detalu i ornamentyki
- znaczenia piękna w ujęciu socjologicznym, filozoficznym, etc.
W konferencji wzięli udział naukowcy, architekci i urbaniści, przedstawiciele świata kultury, z wielu uczelni akademickich z Polski i zagranicy. Wykłady miały charakter otwarty. Efektem końcowym konferencji będą publikacje artykułów w wieloautorskiej monografii oraz w czasopiśmie naukowym Architecture Civil Engineering Environment ACEE.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac prof. zw. dra hab. inż. arch. Adama Lisika, pt. „W poszukiwaniu piękna i prawdy w architekturze”.
Ciekawym uzupełnieniem konferencji był pokaz barwnej iluminacji połączony z widowiskiem świetlnym (laserowym). Wydarzenie to odbyło się na dziedzińcu zamku w Otmuchowie.