W Zespole Szkół Technicznych w Nysie odbyły się warsztaty w ramach upowszechniania rezultatów projektu pt. „Staż zagraniczny - alternatywna droga doskonalenia kompetencji zawodowych i osobistych mobilnych pracowników” realizowanego przy wsparciu finansowym (ponad 50 tysięcy euro) uzyskanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ .
Celem warsztatów tematycznych pt. „Po czym chodzimy, czyli jak zbudowane są nawierzchnie piesze”, zorganizowanych i przeprowadzonych przez beneficjentów projektu, było pokazanie uczestnikom, że drogi piesze, jezdne i pieszo-jezdne, z których na co dzień korzystają, składają się nie tylko z tego, co widzą na zewnątrz, ale także wielu warstw pod spodem. To one zapobiegają powstawaniu kolein, dziur i kałuż. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Nysie oraz gospodarze - młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Nysie.
Podczas zajęć uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, a każda z nich miała zaprojektować inną nawierzchnię, m.in. z kostki brukowej kamiennej i betonowej, nawierzchnię żwirową czy z bruku drewnianego. Opiekę mentorską nad zespołami sprawowali uczestnicy stażu. Efektem wspólnej pracy było powstanie czterech projektów, które zostały zaprezentowane na forum.
Spotkanie było okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniami nabytymi podczas stażu we Frankfurcie, który odbył się w dniach od 6 do 21 listopada 2016 r. Podczas stażu uczniowie wykonywali zadania zawodowe z zakresu tworzenia obiektów małej architektury krajobrazu- kaskady i ścieżek ogrodowych, w nowoczesnym centrum kształcenia, a czas wolny spędzili na zwiedzaniu zabytków i miejsc kulturalno- rozrywkowych Berlina, Frankfurtu i Poczdamu.
W czasie warsztatów przedstawiona została m.in. prezentacja multimedialna z odbytego stażu, filmiki instruktażowe w języku niemieckim oraz prace konkursowe powstałe po powrocie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach, nad którymi nadzór merytoryczny sprawowała pani mgr inż. arch. Ewa Matras. Spotkanie umilił pyszny poczęstunek przygotowany przez przyszłych kucharzy. Wspaniałe przekąski, sałatki oraz ciasta powstały pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych, pani Katarzyny Kocierz i pani Violetty Ceglarek.