Absolwentki Gimnazjum Nr 4 Ala i Ewelina Waligóra oraz uczniowie ZSiPA Maksymilian i Jakub Stadnik, uczestniczyli w objeździe edukacyjnym „Szlakiem tajemnic Białoruskiej Listy Katyńskiej". Wyjazd był nagrodą dla laureatów organizowanego przez IPN konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...".
Ponad stu uczestników wycieczki, w tym laureaci, ich opiekunowie, pracownicy IPN oraz Muzeum Katyńskiego, przemierzali ziemie dawnych Kresów Rzeczpospolitej, a dzisiaj będących w granicach Białorusi i Litwy. Podróż wyznaczały przede wszystkim miejsca związane z tragicznymi doświadczeniami Polaków w okresie II wojny światowej. Uczestnicy objazdu mieli również okazję poznać bogatą historię Kresów i zwiedzali miejsca z nią związane. Trasą przez Brześć, gdzie we wrześniu 1939 r. odbyła się słynna defilada wojsk niemieckich i sowieckich, Pińsk z zachowanym domem Ryszarda Kapuścińskiego, wzdłuż jeziora Świteź, przez piękne ziemie nowogródczyzny, dalej przez Nieśwież z potężnym zamkiem Radziwiłłów wycieczka dotarła do Mińska.
Szczególne wydarzenie miało miejsce na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie w dołach śmierci spoczywają szczątki tysięcy ofiar komunistycznego reżimu, w tym prawdopodobnie Polacy z tzw. białoruskiej listy katyńskiej. To tutaj odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, na które przybył wicekonsul Ambasady RP w Mińsku. Ostatnie dwa dni objazdu były poświęcone na zwiedzanie Wilna i jego okolic, a szczególnie miejsc związanych ze zbrodniami okupanta sowieckiego i niemieckiego na tych terenach.
Dla wszystkich uczestników objazd ten był niezwykłą lekcją historii o polskich doświadczeniach ze zbrodniczymi totalitaryzmami. Był on również sentymentalną podróżą na Kresy, gdzie ślady polskości są ciągle widoczne.