Z inicjatywy Zarządu Powiatu w Nysie, 18 sierpnia br. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyło się spotkanie konsultacyjne w kwestii polityki NFZ Oddział Opole dotyczącej podziału środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną w zakresie chirurgii naczyniowej i kardiologii inwazyjnej.
W debacie uczestniczyli władze Powiatu Nyskiego - Starosta Czesław Biłobran, Wicestarosta Piotr Wożniak, Członek Zarządu Powiatu Nyskiego Daniel Palimąka, przedstawiciele środowiska lekarskiego, Prof. Paweł Buszman - prezes zarządu PAKS, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie Norbert Krajczy, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych - Marek Szymkowicz, Dyrektor SP ZOZ ZOZ w Głuchołazach - Artur Grychowski, ordynator PAKS Jacek Polewiak, Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Bogdan Wyczałkowski Radny Województwa Opolskiego, Antoni Konopka Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Mariusz Bochenek Radny Województwa Opolskiego, posłowie Rajmund Miller, Ryszard Galla i Janusz Sanocki, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu nyskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia "EkoSerce". Niestety przedstawiciele NFZ nie przybyli na spotkanie.
Podczas dyskusji Starosta Nyski Czesław Biłobran podkreślał, że podział pieniędzy na leczenie chorób układu krążenia w województwie jest niesprawiedliwy, że największy powiat w regionie plus powiat prudnicki otrzymują ledwie jedną dziesiątą z wojewódzkiej puli na usługi zdrowotne. Zarząd Powiatu zapowiedział walkę o bezpieczeństwo pacjentów w naszym powiecie, ale także w całej południowej części regionu. Jeśli oddział zostanie zlikwidowany to ucierpią najbardziej mieszkańcy. Zarząd Powiatu będzie szukał możliwości uratowania oddziału. Poseł Rajmund Miller zapewnił w imieniu opolskich parlamentarzystów, że stworzą lobbing w tej sprawie w stolicy. Obiecał przesłać pismo w obronie nyskiego PAKS do NFZ w Opolu i w Warszawie, a także do Ministra Zdrowia.
„Zbieram dziś generałów do boju w Warszawie, wierzę, że będziemy mówić jednym głosem" - tak brzmiały słowa Starosty.
Wsparcie w walce o PAKS w Nysie wykazali przedstawiciele środowiska lekarskiego, przedstawiciele Sejmiku Województwa Opolskiego, Radni Powiatu Nyskiego, posłowie Rajmund Miller, Ryszard Galla i Janusz Sanocki, Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Radni Powiatu Nyskiego, wójtowie oraz burmistrzowie powiatu nyskiego.
Podczas spotkania obecni byli również pacjenci PAKS, którzy zawdzięczają życie pracującym tam specjalistom. Takich historii jest naprawdę wiele. Jeśli klinika zostanie zamknięta część pacjentów niestety będzie skazana na śmierć. W oddziałach chirurgii naczyniowej w Nysie specjaliści wykonują ponad 1200 zabiegów rocznie, lecząc chorych z najcięższymi schorzeniami takimi jak tętniaki aorty, zwężenie tętnic szyjnych czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.
Z uwagi na swą lokalizację Klinika poprawia dostępność leczenia inwazyjnego dla ponad 200 tys. osób powiatu nyskiego oraz sąsiednich. Skróceniu ulega czas transportu do ośrodka, co bezpośrednio przekłada się na efekty leczenia chorych z zawałem serca. Zabiegi ratujące ludzkie życie są wykonywane w klinice przez całą dobę (dyżury 24-godzinne). Daje to możliwość wykonania zabiegów typu koronarografia w trybie pilnym u wszystkich kierowanych ze wskazaniami do takiego postępowania pacjentów. PAKS jest wyposażony w najnowszej generacji sprzęt medyczny, w tym jedyną w województwie hybrydową salę operacyjną, na której można wykonać u pacjenta dwa poważne zabiegi, dwiema technikami, przy jednorazowym znieczuleniu.