500 milionów złotych zabezpieczyło Ministerstwo Zdrowia na projekt odbudowy Szpitala Powiatowego w Nysie w nowym miejscu. Dzięki wspólnej pracy rządu i samorządu powiatowego nowoczesna placówka powstanie przy ul. Otmuchowskiej i ma być gotowa już w 2028 roku.
Sobota była bardzo ważnym dniem dla Nysy. W Muzeum Powiatowym w Nysie minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że są pieniądze na odbudowę Szpitala Powiatowego na terenach niezalewowych. W briefingu prasowym, w trakcie którego ogłoszono rozpoczęcie projektu, wzięli również udział ministrowie Tomasz Siemoniak oraz Marcin Kierwiński, a także Daniel Palimąka starosta nyski.
Szpital Powiatowy w Nysie mocno ucierpiał w trakcie wrześniowej powodzi. Woda wdarła się do placówki niszcząc m.in. SOR, pracownię tomografii komputerowej oraz pracownię terapii hiperbarycznej. Konieczna była również ewakuacja pacjentów. Zaraz po powodzi władze Powiatu Nyskiego rozpoczęły rozmowy z rządem na temat budowy nowej placówki, która nie tylko powstanie w bezpiecznym miejscu, ale także spełni wymogi XXI wieku. Teraz wiadomo na pewno, że inwestycja dojdzie do skutku. Na realizację projektu Ministerstwo Zdrowia już zabezpieczyło 500 milionów złotych.
Najważniejszym tematem dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu nyskiego jest odbudowa Szpitala Powiatowego w nowym miejscu. Przy ścisłej współpracy z rządem przygotowujemy się do tego przedsięwzięcia, którego nigdy wcześniej na taką skalę w naszym regionie nie było. Ten projekt może dać nowy obraz ochrony zdrowia w całym Powiecie Nyskim oraz w powiatach sąsiednich. Obecnie przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy, który będzie gotowy na koniec maja. Przygotowujemy program inwestycyjny, który będzie załącznikiem do wniosku do Ministerstwa Zdrowia, który również będzie gotowy na koniec maja. Jesteśmy przygotowani do tego, aby być solidnym partnerem w tym przedsięwzięciu - zapewniał w trakcie sobotniego briefingu prasowego Daniel Palimąka starosta nyski.
Nowoczesna lecznica powstanie przy ul. Otmuchowskiej, na terenie Jędrzychowa. Placówka pomieści nawet 380 łóżek na 12 oddziałach, z możliwością tworzenia pododdziałów oraz uruchomienia nowego oddziału. W obiekcie znajdą się również specjalistyczne przychodnie, powstanie także lądowisko dla helikopterów oraz parking.
Czekamy na dobry wniosek, mamy zagwarantowane środki, których dysponentem jest minister zdrowia. Zabezpieczyliśmy pół miliarda złotych. Wiem, że ze starostą nyskim zrobimy fantastyczny szpital dla mieszkańców Nysy i nie tylko, dla mieszkańców powiatu, a śmiem twierdzić, że także dla mieszkańców województwa opolskiego. Będzie w nim nowoczesny sprzęt, technologia, lądowiska, cała niezbędna infrastruktura. Chcemy zapewnić pacjentom najwyższy poziom leczenia – mówiła w Nysie Izabela Leszczyna minister zdrowia.
Szpital ma być gotowy już w 2028 roku. W ramach projektu przygotowana zostanie również cała infrastruktura towarzysząca. Inwestycja zakłada także budowę miejsc schronienia, dróg dojazdowych oraz rond. Zagospodarowana ma zostać cała działka o powierzchni ponad 9 hektarów. Teren to obecnie nieużytek, który sąsiaduje z dawnymi koszarami wojskowymi. Niedługo jednak na tym terenie stanie nowoczesna placówka medyczna, która na pewno będzie robić duże wrażenie.
Nysa zasługuje na najlepsze projekty i najlepsze rozwiązania. Wszyscy pamiętamy obrazy z powodzi. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, odbudowujemy to, co zostało zniszczone, ale zrobimy tak, że będzie jeszcze lepiej niż przed powodzią. Dziś możemy powiedzieć, że powstanie nowy szpital. To bardzo dobre informacje. Chcemy przeciwdziałać temu, aby mieszkańcy nie opuszczali Nysy, zapewniając im najwyższej jakości usługi publiczne. Budowa nowego szpitala to projekt na miarę XXI wieku, który da nową jakość jeśli chodzi o ochronę zdrowia - przekonywał Tomasz Siemoniak szef MSWiA.
Dodajmy, że nowy szpital w Nysie ma być zbudowany na podstawie projektu gliwickiego. Obecnie trwa jego dostosowywanie do nyskich potrzeb.
To będzie nowoczesna jednostka, która wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców lokalnej społeczności. Mówiliśmy zaraz po powodzi, że ta krytyczna infrastruktura, która ma służyć mieszkańcom, która ma zapewniać te najważniejsze usługi, musi być odbudowana z tym dużym plusem, żeby mieszkańcy tych dotkniętych terenów po prostu poczuli opiekę państwa - mówił Marcin Kierwiński minister ds. odbudowy po powodzi.
Jak podkreślał w sobotę w Nysie w trakcie spotkania z mediami Tomasz Siemoniak, budowa nowego szpitala przy ul. Otmuchowskiej to już kolejny rządowy projekt, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, na terenach dotkniętych powodzią. Wcześniej bowiem poinformowano o budowie nowej strażnicy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.
Kilka miesięcy temu przedstawialiśmy projekt budowy nowej komendy dla Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. Bardzo nam zależy na tym, żeby Nysa, to miasto, ten powiat, miał wszelkie podstawy do dynamicznego rozwoju i bardzo chcemy, żeby różne projekty ściągać do Nysy - dodał minister Siemoniak.
Dodajmy, że w sobotę w sprawie budowy nowego szpitala powołano Komitet Wsparcia Odbudowy Szpitala. Komitet będzie koordynował i wspierał wszystkie działania na rzecz inwestycji. W skład organu weszli m.in. : minister Izabela Leszczyna, minister Tomasz Siemoniak, minister ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, Katarzyna Kacperczyk podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, marszałek Szymon Ogłaza, wojewoda opolski Monika Jurek a także wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy szpitali oraz przedsiębiorcy.
Nowy szpital w Nysie ma współpracować z innymi placówkami medycznymi w regionie, w tym m.in. ze szpitalem MSWiA w Głuchołazach. Dzięki temu w lepszym stopniu ma być wykorzystany potencjał kadrowy i lokalowy na terenie powiatu.
Zamierzamy wykorzystać potencjał ZOZ w Głuchołazach oraz ZOZ w Nysie i nie wykluczamy konsolidacji tych placówek. Konsolidacji, a nie likwidacji. Obecnie trwają w tej kwestii analizy. Jeśli natomiast chodzi o kwotę, którą zabezpieczyło Ministerstwo Zdrowia, to pozwoli ona na przygotowanie budynku w stanie surowym. Jeśli chodzi natomiast o lądowisko oraz miejsca schronienia to chcemy tym projektem wpisać się w nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej i wykorzystać pieniądze, które będzie można w ramach tej ustawy pozyskać - dodał Daniel Palimąka starosta nyski.
Nowoczesna placówka medyczna w Nysie ma być symbolem tzw. "odbudowy plus" po powodzi, co mocno w Nysie podkreślał minister Marcin Kierwiński.
Przechodzimy obecnie do decydującego momentu tego projektu, dzięki determinacji minister zdrowia, ministra Tomasza Siemoniaka oraz starosty nyskiego Daniela Palimąki. Jesteśmy pewni, że ten nowy szpital powstanie. To będzie bardzo nowoczesna jednostka, które wyjdzie na przeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. To jest jednak bardzo duże przedsięwzięcie, które jest nie tylko kosztowne, ale także wymagało zmian prawnych. Wprowadziliśmy zmiany legislacyjne, aby ten proces jak najbardziej usprawnić. Wszystko to się udało - zapewniał minister Kierwiński.
Pierwsi pacjenci mają trafić do nowego obiektu już w 2028 roku. Placówka spełni wymogi XXI wieku, zapewni lepszy komfort leczenia pacjentów oraz pracy personelu. Władze samorządowe liczą również, że nowoczesna lecznica przyciągnie do Powiatu Nyskiego lekarzy specjalistów, których niestety cały czas brakuje. Zachętą dla przyszłych medyków są także stypendia, które oferuje Powiat Nyski. Studenci medycyny mogą otrzymać 2 500 złotych brutto miesięcznie, pod warunkiem że zdeklarują się po studiach podjąć pracę w placówkach medycznych w naszym regionie.
Nowoczesna infrastruktura pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia a sama placówka umożliwi rozwój nowych specjalizacji medycznych i będzie posiadać lepsze zaplecze medyczne. Budynek będzie wyposażony w nowe systemy zarządzania energią. To z kolei zmniejszy koszty eksploatacji i ograniczy wpływ na środowisko.