W bieżącym roku szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie bierze udział w przedsięwzięciu „Międzynarodowa praktyka zawodowa furtką do lepszej przyszłości”, realizowanym w ramach projektu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Numer przedsięwzięcia: 2024-1-PL01-KA122-VET-000215474.
W ramach realizowanego przedsięwzięcia grupa 20 uczniów z klas czwartych, w zawodach technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik mechatronik, przebywa obecnie na 3-tygodniowych praktykach zawodowych w Grecji (15.03 - 06.04. 2025).
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie szkoły w wymiarze europejskim, przyczyni się do poprawy kompetencji zawodowych, doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w języku obcym, otwartości na wielokulturowość. Cele, wartości, zadania wynikające z europejskich trendów edukacyjnych pozytywnie wpłyną na współpracę międzynarodową.
Priorytetem dla nauczycieli naszej szkoły jest wyposażenie ucznia w rzetelną wiedzę, kształtowanie umiejętności i wartości takich jak: odpowiedzialność, uczciwość, patriotyzm, otwartość, tolerancja, przygotowując go do bycia świadomym członkiem społeczności europejskiej. Za najważniejszy cel edukacyjny, nauczyciele stawiają sobie nowoczesne nauczanie. Zawsze kierują się przekonaniem, że gruntowne przygotowanie młodzieży do egzystowania w nowoczesnym społeczeństwie zwiększy prawdopodobieństwo zrównania szans edukacyjnych naszych uczniów z szansami ich rówieśników za granicami. Udział w projekcie jest nakierowany na podniesienie jakości kształcenia uczniów w różnych profilach zawodowych w naszej szkole. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie również:
- poznanie nowych technologii i trendów w nauczaniu,
- podniesienie umiejętności językowych,
- zapewnienie lepszej jakości pracy kadry i działań skierowanych na rozwój uczniów,
- zwiększenie motywacji i satysfakcji w codziennej pracy i życiu,
- przygotowanie do potrzeb rynku pracy.
Dzięki wiedzy i praktyce zdobytej w ramach mobilności młodzi ludzie przygotują się do:
- świadomego i odpowiedzialnego decydowania o sobie i swoim życiu zawodowym, osobistym, społecznym,
- wykorzystywania swoich zdolności i zainteresowań,
- życia w Europie,
- zdobywania wszechstronnej wiedzy pozwalającej im kontynuować naukę na kolejnych etapach edukacji,
- umiejętności posługiwania się językami obcymi, co pozwoli aktywnie uczestniczyć w przemianach współczesnego świata,
- bycia świadomym Europejczykiem.
Przyznana kwota dofinansowania projektu to 260 919,16 zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej: 215 310 zł.
Szkolnym Koordynatorem projektu jest Pan Piotr Kocierz.