„Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”, opracowany przez Wody Polskie, został przedstawiony w Nysie samorządowcom podczas XII sesji Rady Powiatu. Założenia Programu przedstawił profesor Janusz Zaleski.
Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej to zestaw kompleksowych działań dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu, w tym powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego i nyskiego. Został opracowany przez Wody Polskie przez zespół profesora Janusza Zaleskiego pod nadzorem Mateusza Balcerowicza, wiceprezesa Wód Polskich i zaakceptowany przez Zespół ekspertów ds. odporności po powodzi, powołany przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez ministra Marcina Kierwińskiego, pod kierownictwem prof. Pawła Rowińskiego, szefa Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk.
Podczas sesji, po zapoznaniu się z prezentacją, radni przyjęli rezolucję, wyrażając pełne wsparcie dla realizacji zadań wymienionych w dokumencie, a w szczególności:
- koncepcji ograniczenia ryzyka powodziowego w zlewni Białej Głuchołaskiej ze szczególnym uwzględnieniem Głuchołaz i Białej Nyskiej – obejmującej obszar transgraniczny po czeskiej stronie,
- zbiorniki na dopływach Nysy, w tym Mora i Ścinawa Niemodlińska,
- projekt, działania przygotowawcze i realizacja kanału ulgi dla Nysy,
- budowa zbiornika wielofunkcyjnego – Kamieniec Ząbkowicki,
- optymalizacja instrukcji gospodarowania wodami na kaskadzie: Kozielno-Topola-Otmuchów-Nysa.