W piątek, 24 stycznia, w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyła się XI sesja Rady Powiatu Nyskiego. W trakcie obrad poruszono szereg istotnych tematów dotyczących rozwoju oraz bezpieczeństwa naszego regionu.
Jednym z głównych punktów obrad była informacja na temat konsultacji dotyczących przygotowania koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzek: Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej. Informację przedstawili Mateusz Balcerowicz zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą oraz Jacek Drabiński zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. Najważniejszym celem konsultacji jest wypracowanie odporności na przyszłość jeśli chodzi o sprawy przeciwpowodziowe. Aby było to możliwe niezbędne są inwestycje dotyczące infrastruktury przeciwpowodziowej. Takie bieżące prace interwencyjne trwają już m.in. na 16 odcinkach Białej Głuchołaskiej. Trwa również procedura wyłonienia wykonawców kolejnych zadań, np. zabezpieczenia takich dopływów jak potok bodzanowski, Starynki czy Mory. Przygotowywane są również działania w postaci odbudowy urządzeń wodnych na terenie powiatu nyskiego. Tylko w tym roku Wody Polskie chcą zrealizować zadania dotyczące tych urządzeń o wartości około 80 milionów złotych. Wody Polskie są gotowe, aby do jesieni bieżącego roku doprowadzić zabezpieczenia przeciwpowodziowe do stanu sprzed powodzi. Kolejną bardzo ważną kwestią są inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i tutaj ogromną rolę odegrają konsultacje dotyczące przygotowania koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Konsultacje skierowane są również do mieszkańców, którzy mogą zgłaszać swoje pomysły i uwagi. Z wyliczeń przygotowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wynika, że powódź wyrządziła w infrastrukturze powodziowej straty sięgające 770 milionów złotych.
Rada wysłuchała także sprawozdania dotyczącego działalności Nyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy im. ks. dr. Jana Dzierżona, które odgrywa ważną rolę w promowaniu pszczelarstwa w naszym powiecie.
Kolejnym ważnym punktem sesji było omówienie inwestycji i remontów dróg w powiecie nyskim oraz sprawozdanie z działalności Zakładu Utrzymania Dróg za 2024 rok. Rada przyjęła również sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz z działalności Komisji Rewizyjnej za 2024 r.
Podczas XI sesji rady Powiatu podjęto również kilka kluczowych uchwał w sprawie:
a) ustalenia wysokości opłat za korzystanie z miejsc noclegowych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Nysie wchodzącym w skład Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Nyski,
b) zmiany budżetu Powiatu Nyskiego na 2025 r.,
c) zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2025-2041.