W dniu 26 lutego 2023 r.
odszedł w wieku 86 lat
Śp. Alojzy Tomiczek
wybitny architekt, wykładowca, członek Opolskiej Okręgowej Izby Architektów RP od czasu jej powstania, autor wielu projektów obiektów budowlanych.
***
Msza żałobna zostanie odprawiona 1 marca 2023 r. o godz. 9:00 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie.
***
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 1 marca 2023 r. o godz. 11:00 na cmentarzu komunalnym w Nysie przy ul. Mieczysława I.
***
Pogrążonej w bólu rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Alojzy Tomiczek urodził się w Raciborzu 21 czerwca 1937 roku, zmarł w Nysie 26 lutego 2023 roku – architekt, syn Ziemi Śląskiej wierny jej do końca swoich dni. Naukę w raciborskiej szkole podstawowej rozpoczął jeszcze w 1944 r., wówczas była to szkoła niemiecka, ale wymagana wówczas znajomość języka niemieckiego zaprocentowała w jego późniejszej pracy szczególnie przy odbudowie obiektów i miejscowości zniszczonego Śląska.
Studia odbywał na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, uzyskując dyplom magistra inżyniera architekta 15 marca 1961 roku. W późniejszej pracy znajomi i współpracownicy zwali go skrótowo „Tomkiem”.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu miejscach pracy:
1961-1968 Wojewódzka Pracownia Urbanistyczna w Opolu – Zespół w Grodkowie,
1969-1972 Miejska Rada Narodowa w Nysie (architekt miejski),
1973-1978 Wojewódzkie Biuro Projektów Budownictwa Wiejskiego w Opolu,
1978-1992 Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Opolu (pracownia w Nysie),
1991-2022 Biuro Urbanistyczno-Architektoniczne ARPLAN w Nysie,
2001-2023 Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie.
Członek Opolskiej Okręgowej Izby Architektów RP od czasu jej powstania w 2002 roku. Zaangażowany w tworzenie jej struktur. W pierwszej kadencji w latach 2002 – 2006 uczestniczył w pracach Opolskiej Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Przynależał do Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP (od 1961 roku) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (od 1971 roku).
Od 1966 r. posiadał uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Natomiast od roku 1968 również uprawnienia urbanistyczne do projektowania i planowania struktur przestrzennych. W roku 1987 uzyskał „Status Twórcy” - nadany przez Ministra Kultury i Sztuki.
Autor wielu projektów obiektów budowlanych:
- budynki mieszkalne wielorodzinne (os. Spółdzielni „Piękna” nad stawem – ul. Boh. Warszawy)
- budynki mieszkalne jednorodzinne wolnostojące i szeregowe w Nysie, Grodkowie, Otmuchowie
- budynki usługowe w Nysie m.in. przy ul. Chodowieckiego 5, „Dom pojednania” przy parafii św. Jakuba w Nysie, DPS przy al. Wojska Polskiego w Nysie, sklep KAUFLAND (pierwszy taki sklep w Polsce), stacja benzynowa BP w Nysie (druga stacja tego koncernu w Polsce), stacja benzynowa „Dytko” w Nysie, ośrodek wypoczynkowy w Sarnowicach gm. Otmuchów, ośrodek r.w. - „Głucha Kopa” w Głuchołazach.
Współautor adaptacji dzwonnicy kościoła św. Jakuba na muzeum - skarbiec nyskiego dekanatu oraz rekonstrukcji pomnika Józefa Eichendorf’a w Nysie.
Autor i współautor wielu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.in. Nysy, Grodkowa, Otmuchowa).
Ostatni swój projekt - przedszkola w Skoroszycach - opracował w 2022 roku wspólnie z synem arch. Jakubem Tomiczkiem.
W pracy zawodowej i społecznej sumienny, dokładny wręcz perfekcyjny. Jego wspaniałe rysunki projektowe przekazywały ogromny zasób wiadomości architektonicznych i budowlanych łącznie z wyrazistym stylem graficznym rzadko dziś spotykanym. W pracy dydaktycznej starał się przekazywać młodszym pokoleniom przynależność i miłość do dobrej architektury kształcąc jednocześnie wrażliwość na potrzebą utrzymania wartości historycznych dokonanych przez pokolenia wieków minionych.
Zapamiętamy go jako osobę pogodną, energiczną, bardzo pracowitą, która całe swoje życie dbała o jakość architektury.