Zmiany wynikające z pakietu deregulacyjnego zakładają też możliwość wycofania samochodu osobowego z ruchu na okres od trzech do 12 miesięcy. Będzie można to zrobić nie częściej niż raz na trzy lata. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.
Wycofaniu czasowemu podlegają zarejestrowane samochody osobowe w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji:
a) w przypadkach gdzie uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy lub noszący ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
b) w przypadku szkody istotnej.
Składając wniosek o wycofanie czasowe samochodu osobowego właściciel składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.
Warunkiem dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu po jego czasowym wycofaniu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu potwierdzone w centralnej ewidencji pojazdów.
Opłaty za czasowe wycofanie z ruchu:
3 miesiące = 80 zł,
od 4 do 12 miesięcy – oplata wzrasta o 4 zł za każdy następny miesiąc.
Od 01.05.2022 r. wejdzie nowy wzór dowodu rejestracyjnego oraz pozwolenia czasowego.
Od 04.09.2022 r. zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej.