Podczas Święta Powiatu Nyskiego, które odbędzie się w dniach 22-23 czerwca, będzie można podziwiać niezwykłą wystawę malarstwa artystów zrzeszonych w ramach Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.
Swoje prace zaprezentują niezwykle utalentowani artyści - Teresa Frys, Bartosz Ostałowski, Mariusz Mączka, Arkadiusz Cyprian. Spotkanie z atystami o godz. 15:00, 22 czerwca (sobota).
Teresa Frys – maluje ustami
"My także chcemy wznosić latawce i tak jak zdrowi biegać pod wiatr. Niesprawną ręką zrywać dmuchawce. I z krótszą nogą poznawać świat. Zróbcie nam miejsce, nie patrzcie wrogo. Niepełnosprawni i chcą i mogą: odkrywać góry, zawieszać słońce, darować serca – czujesz ? - gorące! Otwórzcie okna po nocy dzwonku, nie chcemy ciągle sterczeć w przedsionku!"
Bartosz Ostałowski – maluje ustami i stopą
"… ukończyłem studia inżynierskie, teraz skupiam się na malarstwie oraz motosporcie. To moje dwie największe pasje, które dają mi dużo satysfakcji i radości."
Mariusz Mączka – maluje ustami
"Malarstwo odmieniło moje życie, sprawiło, że stałem się bardziej otwarty i pewny siebie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie czerpać z życia jak najwięcej, a zarazem dawać to innym i wspierać ich w trudnych chwilach. Krótko mówiąc moja pasja tchnęła we mnie życie."
Arkadiusz Cyprian – maluje ustami
"Malarstwo stało się moim sposobem na życie."
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej niecodziennej wystawy, która będzie dostępna od 22 czerwca do 8 lipca, w Bastionie Św. Jadwigi.
Wydawnictwo AMUN powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą.
AMUN Sp. Z o.o. w Raciborzu jest jedynym w Polsce wydawnictwem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, (www.vdmfk.com). Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy poprzez direct mailing (bezpośrednia przesyłka pocztowa) do mieszkańców naszego kraju.
W chwili kiedy powstał Związek zrzeszających artystów malujących ustami i nogami, znany był slogan: „Nie prosimy o litość”. Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami na przestrzeni dziesięcioleci. Stworzenie organizacji z niezwykłymi osobowościami i zarazem posiadającymi nieprzeciętne umiejętności i zdolności, umożliwiło wspieranie rozwoju artystycznego osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć trzymając pędzel w ustach bądź stopach. Pojawiła się zarazem niespotykana dotąd możliwość sprzedaży ich prac.
Związek, zjmując się rozprowadzaniem reprodukcji obrazów, zapewnił tym samym niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność.
Związek zrzesza obecnie 800 artystów z 74 krajów świata. Polską grupę tworzy 25 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski.