W piątek, 9 listopada, w Zespole Szkół i Placówek Artystycznych, odbyła się akademia z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 11 listopada to symboliczny dzień. Po 123 latach niewoli: I rozbioru – 1772 r., II – rozbioru 1793 r. oraz III rozbioru – 1795 r., po latach obcego panowania w 1918 roku wykreślona z mapy Europy Polska, odrodziła się.
Listopadowy dzień kieruje nasze uczucia w stronę Święta Niepodległości – wielkiego święta naszych ojców i dziadów. Potrąca w duszy polskiej najczulsze struny.
Motywem przewodnim uroczystości stały się słowa Jana Pawła II, który głosił:
„(...) Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską ogarniać cały naród. (...)”.
W czasie apelu nie zabrakło doniosłych momentów. Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło uroczystość, następnie wszyscy zgromadzeni wyszli na szkolny dziedziniec, by zobaczyć, jak przystało na taką okoliczność, poloneza w wykonaniu klas maturalnych – 6 Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i 4 Liceum Plastycznego.
Po występie tanecznym wszyscy wrócili do sali, by przedstawić utwory znanych poetów, wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne, wysłuchać fragmentu przemówienia Józefa Piłsudskiego, które wygłosił do Polaków, by podnieść ich morale.
Wielką niespodzianką było odegranie przez Klaudię Barczak – uczennicę klasy 3 LP- Etiudy rewolucyjnej c-moll Fryderyka Chopina. Uczennica ucharakteryzowała się na wybitnego artystę i wielkiego Polaka. Jej interpretacja zostało nagrodzona gromkimi brawami.
Uczniowie, którzy wzięli udział w akademii, zasługują na wyróżnienie. Apel został przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego Annę Jurasz, która składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w uświetnienie tej uroczystości.
Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości była okazją, aby oddać hołd tym pokoleniom naszych przodków, co „nie dali pogrześć mowy i wiary...”.