W czwartek, 23 listopada, odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Cyfrowej w której wzięło 2346 uczniów z 242 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Olimpiada Cyfrowa - to konkurs interdyscyplinarny, organizowany przez Fundację Nowoczesna Polska, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzający kompetencje cyfrowe uczniów szkół średnich.
Z nyskiego "Rolnika" do konkursu przystąpiło 3 uczniów z klasy 2ti1:
Sebastian Fudalej
Kacper Boszkiewicz
Michał Kozłowski
Zadaniem uczestników pierwszego etapu konkursu było rozwiązanie testu online dotyczącego tematyki mediów cyfrowych. Sebastian Fudalej, z wynikiem 65,55 pkt znalazł się wśród 299 uczniów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas dalszej rywalizacji!
Drugi etap będzie polegał na realizacji projektu medialnego. Uczestnicy konkursu będą realizować swoje projekty od stycznia do połowy lutego 2018 roku. Najlepsi z nich w kwietniu 2018 r. spotkają się na zawodach finałowych w Warszawie, podczas których zawalczą o tytuł Laureata lub Finalisty Olimpiady Cyfrowej, potwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zasady rekrutacji Olimpijczyków na studia określone zostaną w uchwałach Senatów wyższych uczelni i podane do wiadomości publicznej w maju 2018 r.
Motywem przewodnim tegorocznej Olimpiady jest kreatywne korzystanie z mediów z poszanowaniem zasad etycznych i wartości. Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.