"Samorząd w służbie społeczeństwa obywatelskiego. Dobre praktyki, wyzwania, tradycje" – pod takim hasłem 1 grudnia w Nysie, odbyła się konferencja naukowa.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego województwa opolskiego oraz eksperci. Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy z różnych ośrodków akademickich, naukowcy związani z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Opolskim, Wyższą Szkołą Gospodarki w Zgorzelcu i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.
Celem konferencji była analiza funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce w perspektywie historycznej, prawnej, ekonomicznej i organizacyjnej (zarządzanie kryzysowe) ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dobrych praktyk i kierunków dalszego rozwoju społeczności lokalnych i regionalnych. Podczas konferencji poruszone zostały tematy dotyczące kompetencji samorządu, zarządzania kryzysowego oraz finansów w samorządzie i wykorzystaniu środków z UE. Konferencja była okazją do wymiany poglądów między samorządowcami a obywatelami oraz inspiracją do dalszych działań.
Podsumowaniem konferencji była dyskusja panelowa, w której udział wzięli przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Norbert Krajczy, przewodniczący Rady Powiatu Nyskiego Mirosław Aranowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny, rektor PWSZ w Nysie Przemysław Malinowski.