Władze Powiatu Nyskiego uczestniczyły w uroczystych obchodach 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych. Władze Powiatu reprezentowali: członek Zarządu Powiatu Daniel Palimąka, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Aranowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jamiński.
Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Patriotom Polskim. Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym kompania Grenadierów i Artylerii Legii Polsko-Włoskiej w Nysie oddała salwę honorową. Następnie delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, młodzieży szkolnej, studentów, sportowców oraz strzelców z Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” złożyły przed Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.
Uroczystość uświetniła Nyska Orkiestra Dęta oraz chór „Czerwony Goździk” pod dyrekcją Józefa Szwaba.
Wieczorem (godz. 17.00) w Nyskim Domu Kultury zaplanowano uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości - występ laureatów Przeglądu Pieśni Polski Niepodległej „Pamięć – wczoraj, dziś, jutro” – Niepodległość i wolność prezentowana przez trzy pokolenia.
11 listopada 2017 r. świętujemy 99. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił to święto.