W dniach 28-29 października 2017 r. w Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie odbył się pierwszy maraton programowania Hackaton. W maratonie wzięło udział 13 drużyn z całej Polski. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego promującego aspekty: turystyczne, kulturalne, sportowe i rekreacyjne Gminy Nysa. Zgodnie z zasadami maratonu na projekt i realizację aplikacji uczestnicy mieli 30 godzin.
Pierwsze miejsce za aplikację „Nysa Otwartych Danych” zdobyła drużyna „DreamsSoft” w składzie: Mariusz Olszowski, Dawid Hawryluk - studenci informatyki PWSZ w Nysie oraz Rafał Chramęga - uczeń ZSiPO w Nysie.
Drugie miejsce zajęła drużyna „Ale czad”, w składzie: Sebastian Szewczul, Krzysztof Kula - studenci informatyki PWSZ w Nysie oraz Aleksander Kurczyk z Politechniki Wrocławskiej, za zbudowanie własnego czujnika do monitorowania jakości powietrza oraz aplikacji, która pozwalała wyświetlać dane z czujnika na mapie oraz na wykresach.
Trzecie miejsce zdobył zespół, który stworzył aplikację mobilną „Cześć Nyso”, pozwalającą na planowanie dojazdu do atrakcji turystycznych z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.
Wyróżnienie przyznano zespołowi uczniów z Rolnika w składzie: Szymon Uglis, Patryk Szewczyk z klasy 2TI2, Paweł Dymowski z klasy 4tżi za portal internetowy „EduNysa”, który integruje informacje o placówkach edukacyjnych funkcjonujących w mieście i pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich niezbędnych informacji o nich. Aplikacja była tworzona w środowisku ASP.NET.Core ze wsparciem bootstrapa we front-endzie i wykorzystaniem bazy danych SQLite.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Mentorami byli m.in. wykładowca Instytutu Architektury i Urbanistyki - mgr inż. arch. Michał Kaczmarzyk i absolwent informatyki PWSZ w Nysie, reprezentant firmy SofLab - Grzegorz Sługocki. PWSZ w Nysie była współorganizatorem nyskiego Hackatonu. Strefę chillout przygotował Instytut Nauk o Zdrowiu - trenerzy osobiści zadbali o wystrój, muzykę, piłkarzyki. Chwile relaksu w postaci ćwiczeń zapewnili członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Trzymaj Formę”. Opiekę medyczną uczestnikom zapewniali studenci ratownictwa medycznego, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej „COR”. O komfort uczestników oraz przyjazną atmosferę zadbali pracownicy RCTWiTI PWSZ w Nysie.