Jeszcze w tym roku w parku przy Szpitalu nr 2 w Głuchołazach (ul. Lompy) powstanie tężnia. Konstrukcja ma mieć wysokość około 15 metrów i pełnić jednocześnie funkcję wieży widokowej. Będzie to pierwsza tężnia na Opolszczyźnie.
Tężnia to budowla z drewna, w której solanka spływając po ścianach wykonanych z gałęzi (tarniny) tworzy leczniczą mgiełkę. Tym samym mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, infekcji, alergii, nadciśnienia i wielu innych schorzeń.
- Chcemy, aby tężnia została oddana do użytku przed sezonem letnim. Na ten cel zarezerwowaliśmy w budżecie Powiatu Nyskiego 700 tys. złotych. Tężnia ma służyć wszystkim – pacjentom, pensjonariuszom, mieszkańcom i turystom - mówi starosta nyski Czesław Biłobran.
Budowę tężni popiera dyrektor głuchołaskiego ZOZ-u Artur Grychowski. Jego zdaniem lokalizacja tężni w parku przy Szpitalu nr 2 jest słuszna. - Leczymy tam choroby płuc i prowadzimy terapię nowotworów. Ta tężnia bardzo dobrze się będzie wpisywała w potrzeby naszych pacjentów. Mam nadzieję, że także uaktywni ruch turystyczny w Głuchołazach – mówi Artur Grychowski.
Wicestarosta nyski Piotr Woźniak dodaje, że to dalszy ciąg inwestycji w głuchołaski szpital, na który w ciągu ostatnich dwóch lat Powiat Nyski przeznaczył prawie 5 mln złotych. - Ponadto będzie to powrót do tradycji leczenia pacjentów i rehabilitacji w uzdrowiskowej części Głuchołaz - mówi Piotr Woźniak.
Dodajmy, że głuchołaska tężnia będzie pierwszą na Opolszczyźnie. Natomiast najsłynniejsze, najstarsze i największe polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku. Tężnie funkcjonują także m.in. w Wieliczce, Rabce-Zdroju, Inowrocławiu, Radlinie, Legionowie oraz Konstancinie-Jeziornej.
Tężnia w Radlinie. Autor: Marek Gajda. Źródło: www.teznia.radlin.pl