W środę, 13 października, odbyła się konferencja „Narkotyki i dopalacze. Rozpoznawanie – podstawy pomocy medycznej. Delegacje profilaktyczne”, podczas której specjaliści od uzależnień prezentowali informacje na temat różnego rodzaju używek, które niszczą zdrowie a nawet życie młodego pokolenia. Głównym celem konferencji było omówienie problemów związanych z wprowadzaniem do obrotu i użytku środków narkotycznych i odurzających.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Nysie, Urząd Miejski oraz Komendę Powiatową Policji. Głównym prelegentem spotkania był prof. nadzw. dr hab. Mariusz Jędrzejko, wybitny specjalista w zakresie profilaktyki uzależnień. Konferencje poprowadzili również trenerzy: Leszek Roszczenko i Maciej Szczodrowski.
Pierwsza część konferencji odbyła się w ZSO w Nysie. Spotkanie miało na celu wskazanie młodym ludziom, jakie zagrożenia niosą ze sobą substancje niewiadomego pochodzenia i składu, popularnie nazywane dopalaczami. Przede wszystkim trenerzy zwrócili uwagę, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.
Spotkanie ukierunkowane na wyjaśnienie problemu rozwoju zagrożeń narkotykowych i dopalaczowych skierowane było również do nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów, pracowników instytucji samorządowych, policjantów, pracowników instytucji opiekuńczo - wychowawczych. Konferencja, która odbyła się w Nyskim Domu Kultury miała na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach poprzez wyposażenie dyrektorów, nauczycieli i osób pracujących na co dzień z młodzieżą w aktualną wiedzę oraz wskazanie wybranych sposobów rozwiązywania problemów związanych z posiadaniem i używaniem dopalaczy przez uczniów. Przedstawiono zasady postępowania z osobą pod wpływem środków odurzających. Omówione zostały także podstawy pomocy medycznej.