W czwartek, 29 września, w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyła się XX sesja Rady Powiatu. Przewodniczący Rady Mirosław Aranowicz otworzył obrady witając przybyłych gości i radnych. Następnie przedstawił porządek obrad.
Czwartkowa sesja Rady Powiatu rozpoczęła się od podziękowań i gratulacji. Gościem specjalnym była złota medalistka z Rio de Janeiro Barbara Niewiedział. Starosta Czesław Biłobran oraz przewodniczący rady Mirosław Aranowicz w imieniu zarządu i radnych przekazali lekkoatletce kwiaty oraz list`gratulacyjny. Nie zabrakło słów uznania i pamiątkowych fotografii.
W krótkim wystąpieniu Barbara Niewiedział opowiedziała o swoich wrażeniach z Rio de Janeiro. Odbierając podziękowanie złota medalistka nie kryła wzruszenia. Opowiedziała o kulisach swojego biegu na 400 m tłumacząc dlaczego zdobyła brąz a nie złoto. Jeden z radnych rozładował atmosferę stwierdzeniem "Pani Basiu, proszę się nie tłumaczyć i tak Panią kochamy" (przeczytaj więcej - kliknij).
Kolejnym punktem obrad było złożenie ślubowania przez nowego radnego, Leszka Żaka, który został powołany w miejsce śp. Artura Majki (przeczytaj więcej - kliknij).
W trakcie posiedzenia radni jednogłośnie przyjęli informację z wykonania budżetu Powiatu Nyskiego za I półrocze 2016 r. Bardzo ważnym punktem obrad było jednogłośne podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Nyskiego do realizacji wspólnego przedsięwzięcia pn. „e-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 oraz innych środków zewnętrznych. Celem inwestycji jest zapewnienie organom administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorcom dostępu przy pomocy środków komunikacji elektronicznej do aktualnych, wiarygodnych i kompletnych informacji o nieruchomościach gromadzonych w powiatowych rejestrach publicznych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w szczególności ewidencji gruntów i budynków EGiB oraz mapy zasadniczej w zakresie baz danych obiektów topograficznych i sieci uzbrojenia terenu.
Podczas obrad radni podjęli również uchwałę w kwestii przyjęcia do realizacji projektu pn. Exchange of European Good Practices – Basic skills end key competences for unemployed”. Celem projektu jest wymiana dobrych praktyk oraz wspólne opracowanie modelu wsparcia osób bezrobotnych w zakresie umiejętności podstawowych oraz kompetencji kluczowych (m.in. umiejętności informatyczne, czytanie ze zrozumieniem, podstawowe umiejętności matematyczne). W ramach projektu zorganizowanych zostanie 5 spotkań międzynarodowych, 2 w Polsce, 2 w Wielkiej Brytanii, 1 w Czechach, podczas których podsumowane będą poszczególne etapy realizacji projektu oraz opracowany model wsparcia osób bezrobotnych w zakresie umiejętności podstawowych i kompetencji kluczowych. Doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektu pozwoli na jeszcze skuteczniejszą pracę z osobami bezrobotnymi, w szczególności dotkniętymi długotrwałym bezrobociem. Dodatkowo pracownicy PUP poznają skuteczne metody pracy z takimi osobami, stosowane w Wielkiej Brytanii i Republice Czeskiej. Uchwała podjęta przez radnych jednogłośnie.
Na XX sesji Rady Powiatu w Nysie podjęta została również jednogłośnie uchwała dotycząca udzielenia poręczenia kredytu zaciągniętego przez SP ZOZ ZOZ w Głuchołazach w Banku Spółdzielczym w Otmuchowie. Jednogłośnie podjęta została uchwała w sprawie zmiany budżetu Powiatu Nyskiego na 2016 r. Radni Powiatu podjęli również jednogłośnie uchwałę dotyczącą zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2016-2020.
Kolejnym wiodącym tematem sesji było podjęcie stanowiska Rady Powiatu w Nysie w sprawie poprawy infrastruktury kolejowej i przywrócenia na linii kolejowej Kłodzko – Gliwice połączeń kolejowych. Radni w pełni poparli inicjatywę przywrócenia w/w połączenia. Jest to niezbędne połączenie dla mieszkańców powiatu nyskiego ze względu na dużą ilość osób dojeżdżających do pracy, młodzieży dojeżdżającej na uczelnie na Śląsku oraz ograniczonej dostępności dla osób korzystających z atrakcji turystycznych naszego powiatu. Kolejnym argumentem przemawiającym za przywróceniem połączeń kolejowych relacji Kłodzko – Gliwice jest planowana budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Nysie, która jest jedną z kluczowych inwestycji na obszarze Partnerstwa Nyskiego 2020.
Podczas sesji, radni podjęli stanowisko dotyczące uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego nr XX/228/2016 z dnia 27 września 2016 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu, dotyczące zakazu budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 metrów od linii brzegów rzek i jezior na terenie obszarów chronionego krajobrazu. Rada Powiatu wnioskowała o zmianę uchwały. Wyraziła swoje niezadowolenie wprowadzonym maksymalnym ograniczeniem, które blokuje rozwój turystyki oraz swobodę dostępu mieszkańców do zbiorników wodnych.
Po obradach sesji Rady Powiatu w Nysie, radni na zaproszenie Starosty Czesława Biłobrana udali się na uroczyste otwarcie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Nysie.