20 lipca br. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbyło się spotkanie dotyczące konferencji pn. „Urbanistyczno - Architektoniczne przekształcenia zabytkowej przestrzeni miasta Nysy - poszukiwanie idei". W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Nyski Czesław Biłobran, Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko, dr inż. arch. Romuald Loegler, Anna Opałka - Kierownik administracyjny Centrum Badawczo - Edukacyjnego Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie, dr Tomasz Drewniak - prorektor PWSZ w Nysie, Sekretarz Miasta Nysy - Robert Piegza.
We współpracy z Instytutem Architektury i CBEKZ PWSZ w Nysie oraz lokalnymi władzami samorządowymi konferencja ma się przyczynić w szczególności do poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, zatrzymania degradacji budynków i obiektów objętych ochroną konserwatorską, ożywienia ich terenów poprzemysłowych i powojskowych i udostępnienie ich na cele działalności gospodarczej i usługowej, w tym usług publicznych. Dzięki temu dojdzie do wzmocnienia identyfikacji mieszkańców z miastem oraz ich integrację wokół wspólnych przestrzeni. Celem konferencji jest także wyeksponowanie poszczególnych zabytków oraz walorów krajobrazu kulturowego, włączenie problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych, wynikających z koncepcji przestrzennego zagospodarowania miasta.
Ważną problematyką konferencji jest również uwzględnienie uwarunkowań ochrony zabytków, w tym krajobrazu kulturowego i dziedzictwa archeologicznego, łącznie z uwarunkowaniami ochrony przyrody i równowagi ekologicznej, podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających wzrostowi środków finansowych na opiekę nad zabytkami. Równorzędnym celem konferencji jest także określenie warunków współpracy z właścicielami zabytków w celu podejmowania wspólnych działań dla adaptacji zniszczonych budynków zabytkowych i zwiększenia ochrony nad nimi. Istotnym celem konferencji jest również zdefiniowanie kierunków działań promujących miasto Nysę jako miasto atrakcyjne dla inwestorów.
Bogata w dokonania historia miasta i kulturowa spuścizna winna być wydobyta jako potencjał świadczący o atrakcyjności inwestycyjnej, w tym też przedsięwzięć umożliwiających tworzenie miejsc pracy związanych z opieką nad zabytkami. Dzięki udziałowi w konferencji i warsztatach europejskich autorytetów z dziedziny urbanistyki i architektury możliwe stanie się stworzenie spójnej strategii rozwoju miasta opartej na najnowocześniejszych doświadczeniach i rozwiązaniach, polskich i zagranicznych.
Międzynarodowa Konferencja i Warsztaty Architektoniczne odbędą się w dniach 27-28.10.2016 r., w PWSZ w Nysie, Collegium Artium.
Referat Promocji,
tel. 77 4085051