Przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Nysie program obfitował w atrakcyjne występy artystyczne - mieliśmy okazję podziwiać nie tylko wschodzące talenty z gminnych ośrodków kultury ale również albański i ukraiński folklor oraz włoskiego tenora.
Imprezę rozpoczeło Studio Artystyczne "Tęczowy Motyl" z Głuchołaz, które zaprezentowało widzom występy zespołów "EFEKT" i "PUENTA". Zespoły tańca estradowego ,,EFEKT" i ,,PUENTA" działają przy Studio Artystycznym ,,Tęczowy Motyl" w Głuchołazach od września 2015 roku. W zajęciach tańca nowoczesnego z elementami klasyki uczestniczą dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież gimnazjalna i licealna oraz dorośli. W repertuarze zespołów można odnaleźć tańce stylizowane, charakterystyczne dla muzyki poważnej, filmowej i popularnej muzyki rozrywkowej.
Gminę Pakosławice reprezentował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goszowicach, który zaprezentował program w wykonaniu zespołu tanecznego " Małe gwiazdeczki" oraz Grupy "Motyle" i "Żabki". Maluchy zdobyły serca publiczności profesjonalnym występem.
Nie mniejsze emocje wzbudził występ solistów Ośrodka Kultury Gminy Skoroszyce: Magdaleny Cokot, Pauliny Kwiczały, Julii Kuś oraz Kamila Grecha.
Folklor w najlepszym wydaniu zaprezentował publiczności Zespół Pieśni i Tańca Otmuchów. Jest to zespół kultywujący polskie tradycje narodowe w zakresie tańca i pieśni ludowych. Składa się z grupy tanecznej, chóru mieszanego i kapeli. Zespół prezentuje m.in. pieśni i tańce Śląska Opolskiego i Górnego Śląska, rejonu rzeszowskiego, krakowskiego lubelskiego i inne. Grupa Taneczna skupia w swoich szeregach młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych a grupę wokalną tworzą osoby dorosłe. Na repertuar chóru w przeważającej części składają się utwory zespołów Śląsk i Mazowsze.
Gmina Otmuchów pochwaliła się również artystycznie uzdolnionym młodym pokoleniem. Słoneczka Otmuchowskie i Mini Słoneczka Otmuchowskie to dzieci klas 1-4 Szkół Podstawowych oraz przedszkolaki uczęszczające na zajęcia do Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Otmuchowie. Ich repertuar to taniec inspirowany piosenką dziecięcą.
Młody zespół "Pół na pół" z Głuchołaz bawił publiczność muzyką alternatywną. W składzie zespołu są: Anna Prościak -wokal, saksofon; Julia Lewicz -skrzypce; Michał Kaźmierczak - fortepian, keyboard, Kamil Topaczewski-akordeon, fortepian.
Zespół BIG BAND w składzie: Szymon Butor – wokal, Łukasz Przepióra – trąbka, Kacper Szwarc – trąbka, Dawid Makowski – gitara basowa, Szymon Warzecha – gitara elekt., Aleksander Kijas – perkusja, Dariusz Kupski - piano doskonali swoje umiejętności w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie pod okiem instruktora Łukasza Przepióry - kapelmistrza Paczkowskiej Orkiestry Dętej.
Ogromne wrażenie na widzach zrobił występ Salvatore Parrinello - 16 letniego, uznanego w swoim kraju, tenora z partnerskiego miasta Marsala we Włoszech. Salvatore odkryła jego nauczycielka muzyki kilka lat temu i mimo że chłopiec interesował się piłką nożną wkrótce dał się przekonać do szlifowania swego muzycznego talentu.
Pokaz karate w wykonaniu Głuchołaskiego Klubu Karate Tradycyjnego poprowadził sensai Jarosław Drożdżyński 1 dan. Głuchołaski Klub Karate Tradycyjnego działa na terenie Powiatu Nyskiego od 1997 roku akcentując swoją obecność na każdej płaszczyźnie działalności kulturalnej i sportowej. Prowadzi zajęcia karate tradycyjnego w grupach przedszkolnych, początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowavych. Organizuje zawody karate tradycyjnego, szkolenia, obozy letnie i zimowe. Największym osiągnięciem Głuchołaskiego Klubu Karate Tradycyjnego było zdobycie przez Adriana Kowalskiego złotego medalu podczas Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym w 2015 w Wilnie na Litwie.
Gorący aplauz publiczności wzbudził oryginalny występ zespołu folklorystycznego z Lezhe w Albanii - piękne dziewczęta w strojach narodowych oraz grający na niezwykłych instrumentach muzycy.
Solistki i grupa taneczna Karambol z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Łambinowicach, pokazali że muzykę można czuć i kochać niezależnie od wieku.
Występ na który nyska publiczność czekała od roku, od ostatniego Święta Gmin Powiatu Nyskiego dał dziecięcy zespół folklorystyczny z Ukrainy. Jak co roku świetnie przygotowani, profesjonalni w każdym calu, uśmiechnięci i energetyczni porwali widzów swoim tańcem i śpiewem.
Mocny akcent na zakończenie imprezy to wytęp rockowego zespołu DIFFERENT. Different doskonali swoje umiejętności w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie pod okiem instruktora Dariusza Orłowskiego członka znanego zespołu HORYZONT. To energetyczny, rockowy sekstet, składający się z ludzi którzy kochają to co robią. Styl można zamknąć w ramach szeroko pojętej muzyki rockowej. Każdy z członków zespołu jest z innego świata, stąd nazwa (ang. inny, odmienny).Pomimo różnic i indywidualnego grania, połączyła ich moc muzyki.
Występom na scenie towarzyszył jarmark - na stoiskach prezentowali się przedstawiciele rękodzieła artystycznego, gminy powiatu nyskiego ze swoimi materiałami promocyjnymi a także lokalni producenci miodu i domowych przetworów owocowych.
Swoje prace prezentował znany nyski fotografik Maciej Zych.
Na zaproszenie Starosty Nyskiego udział w imprezie wzięli przedstawiciele nyskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którzy propagowali badania wykrywające cukrzycę i doradzali postępowanie w przypadku zdiagnozowanej choroby.
Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci były m.in. dmuchańce.
Zabezpieczenie medyczne imprezy zapewniła Maltańska Służba Medyczna - Oddział w Nysie.
Dziękujemy wszystkim za udział z tegorocznym Święcie Gmin Powiatu Nyskiego i zapraszamy za rok!
Referat Promocji,
tel. 77 408 50 51